Logická olympiáda 2018 – informace pro žáky a rodiče

Soutěž Logická olympiáda je pořádaná Mensou ČR. V roce 2018 proběhne již 11. ročník této tradiční soutěže, v níž o úspěchu rozhoduje místo získaných znalostí a vědomostí logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku. Na rozdíl od oborových soutěží nabízí Logická olympiáda úlohy nezávislé na úrovni vzdělání, a proto se mohou této soutěže účastnit děti a mládež od předškolního věku až po středoškoláky. Účast v soutěži je mimo jiné dalším ze způsobů, jak rozpoznat u dětí nadání a umožnit tak rozvoj jejich individuálních vloh.

 

Prosím rodiště zvláště menších dětí, aby dohlédli nad registrací a posléze vypracováním online testu.

 

Kategorie soutěže:

Kategorie MŠ: děti předškolního věku

Kategorie A1: žáci prvního ročníku základních škol (1. třída)

Kategorie A2: žáci druhého ročníku základních škol (2. třída)

Kategorie A: žáci 1. stupně základních škol (3.–5. třída)

Kategorie B: žáci 2. stupně základních škol (6.–9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, tj. první dva ročníky u šestiletých gymnázií nebo první čtyři ročníky u osmiletých gymnázií)

Kategorie C: studenti všech druhů středních škol v denním studiu, v případě víceletých gymnázií poslední 4 ročníky studia. Maximální věk studenta je omezen na 20 let.

 

KAŽDÝ soutěžící se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz . Pouze pod svým e-mailem, který slouží jako unikátní přihlašovací jméno, totiž může vyplnit online test základního kola. Registrace soutěžících z minulých let nejsou platné!

 

Registrace soutěžících i učitelů probíhá od 1. srpna do 30. září 2018.

 

Termíny, kdy budou probíhat základní kolo jednotlivých kategorií:

kategorii A – žáci prvního stupně ZŠ proběhne ve dnech 1. – 7. října 2018,

kategorii B – žáci druhého stupně ZŠ proběhne ve dnech 8. – 14. října 2018,

(kategorii C – studenti SŠ proběhne ve dnech 15. – 21. října 2018

kategorii MŠ – děti předškolního věku proběhne ve dnech 22. – 28. října 2018)

kategorii A1 a A2 – žáci první a druhé třídy ZŠ proběhne ve dnech 22. – 28. října 2018

 

Krajská kola pro kategorii A, B a C se uskuteční v pátek 2. listopadu 2018 v krajských městech a nejúspěšnější řešitelé postoupí do celorepublikového finále, které se bude konat 26. listopadu 2018 v Míčovně Pražského hradu.

Ve čtvrtek 14. 6. 2018 se sedmičlenný tým žákyň třídy 7.A zúčastnil celorepublikové soutěže „1:0 pro němčinu“, která byla vyhlášena Goetheinstitutem v Praze.

Naši školu reprezentovaly Vanesa Nechalová, Julie Šimková, Alena Říhová, Helena Rieglová, Sofie Krestová, Amélie Jursová a Františka Sekaninová.

Soutěž měla část německou a část fotbalovou. Nejprve probíhat fotbalový turnaj s upravenými pravidly – hrálo se deset minut na malém hřišti. V tomto fotbalovém turnaji se našim žákyním dařilo průměrně - vyhrály jeden zápas a vstřelily několik gólů, což znamenalo 6. místo. V německé části vyplňovaly žákyně kvíz o Německu a o německém fotbale (zde musely také prokázat schopnost porozumět německému textu a orientovat se na mapě Německa), psaly test na německou slovní zásobu a hrály německé pexeso. V této části byly naše žákyně jasně nejlepší. Celkově se tedy posunuly na výborné 4. místo!

Číst dál...

FOTO Dne 12.6.2018 se konal 6. ročník jazykové, umělecké a vědomostní soutěže s názvem Hello Games, která je určena pro žáky I. st. ZŠ. Jedná se o jedinečný projekt, ve kterém je pro žáky 2.-5.ročníku stanovena 1 soutěžní disciplína. 2. ročník – hra na hudební nástroj, 3. ročník – mladý zdravotník, úkoly z první pomoci, 4. ročník – zábavná matematika a 5. ročník spelování anglických slov. Týmová disciplína byla sportovní a oddechová. Soutěž se konala v prostorách Planetária Ostrava, kde si mohli žáci v oddechovém čase prohlídnout expozici a shlédnout zajímavé ukázky z filmové nabídky Planetária. Celé soutěžní klání bylo velice náročné, začalo v 9,00 h a skončilo v 14,30 h.Tým Hrdliček tvořily samé dívky ve složení Adéla Srnanková, Monika Pačková, Klára Červenková, Božena Lednická, Tereza Maléřová a Veronika Staňková.

Číst dál...

Dne 31.5. se vybraní žáci ze 4. ročníku (Jakub Ožana a Jakub Tatara ze 4.A a Pavel Holas, Jakub Ptáček, Adéla Lesníková a Dominik Bratek ze 4.B) pod vedením p. uč. Tylové zúčastnili soutěžního dopoledne s anglickou knihou v centru Ostravy na ZŠ Matiční. Děti ze ZŠ Matiční nám v anglickém jazyce přečetli kus detektivního příběhu s názvem Robbers at the Museum. Následně žáci pracovali se slovní zásobou týkající se našeho příběhu a nakonec vyplňovali pracovní list, který ověřoval, jak dobře žáci příběh poslouchali, jak jsou schopni reagovat na otázky a jestli porozuměli textu. Dětem se velmi líbilo prostředí – podkrovní učebna s dřevěnými trámy.

Naši žáci dosáhli stejného počtu bodů jako vítězové. Bodovala se ale také rychlost, proto se naši žáci nakonec na prvních příčkách neumístili. S prázdnou ale neodešli. Kromě účastnického listu si odnesli také hezké vzpomínky na příjemně strávený den.

V okresním kole Pythagoriády nás reprezentovalo ve 3 kategoriích celkem 5 žáků, kteří jako úspěšní řešitelé postoupili ze školního kola. Výborného výsledku dosáhl Ondřej Kučera ze 7. A, který se s 12 body stal úspěšným řešitelem a umístil se na krásném 11 místě z 93 soutěžících. Blahopřejeme

Výsledky všech našich žáků:

Kategorie 6. tříd - soutěžilo 59 soutěžících:

Kamil Szott 7. A - 42. místo z 59 soutěžících

Kategorie 7. tříd - soutěžilo 93 soutěžících:

Ondřej Kučera 7. B - 11. místo z 93 soutěžících

Petr Němec 7. A - 78. místo z 93 soutěžících

Kategorie 7. tříd - soutěžilo 93 soutěžících:

Eduard Nábělek 8. B - 15. místo z 15 soutěžících

V pondělí 28. 5. 2018 proběhlo na Gymnáziu Olgy Havlové okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda, ve kterém měla naše škola v kategorii pro 5. ročník šest soutěžících, jmenovitě to byli Vendula Geryková, Matěj Kučera, Tereza Neuwirthová (V. A), Veronika Beranová, Ema Holušová (V. B) a Tereza Maléřová ze třídy IV. A.

Číst dál...

V úterý 22. 5. 2018 pořádala ZŠ Gajdošova již 20. ročník celoostravské soutěže ve zpěvu anglických písní English Nightingale.

Naše škola měla své zástupce v kategorii skupin 8. - 9. tříd: skupinu dívek 8.A a 8.B - Kristýnu Kozielovou, Denisu Freiovou, Sandru Stolinskou, Terezu Karčovou a Annu Janiczkovou s písní Mad world.

V silné konkurenci dosáhly dívky skvělého úspěchu, když obsadily 3. místo!

Číst dál...

V pátek 11. května 2018 proběhlo v Nové budově Národního muzea v Praze finálové kolo matematické soutěže Pangea. Naši školu reprezentovali 2 žáci:

- z 1. stupně se probojovala do finálového kola Tereza Maléřová, žákyně IV. A třídy. Mezi 55 řešiteli své kategorie získala deváté místo. Cílem bylo vyřešit 25 úloh, Terka jich zvládla 21, přičemž dosáhla 84,7619% úspěšnosti.

- z 2. stupně reprezentoval naši školu Matyáš Závodný, který se umístil na 51. místě.

Oběma finalistům velmi gratulujeme a přejeme mnoho štěstí v dalších soutěžích.

V pátek 11.5.2018 se konal na Wichterlově gymnáziu v Porubě již 12. ročník německé recitační soutěže.

Soutěžilo se ve 3 kategoriích:

- 1. kategorie byli žáci základních škol

- 2. kategorie byli žáci nižšího gymnázia

-3. kategorie byli žáci vyššího gymnázia

Soutěže se zúčastnili děvčata i chlapci ze ZŠ Volgogradská, Hrdličky, Gymnázia Příbor, Olgy Havlové, Wichterlova a partnerského gymnázia Námestovo ze Slovenska.

Naši školu reprezentovalo celkem 5 děvčat ze 7. a 8. ročníku s básněmi nejznámějších německých autorů, kterými jsou Heinrich Heine a Johann Wolfgang Goethe.

Číst dál...

V úterý 24. dubna 2018 se konalo školní kolo recitační soutěže v knihovně naší školy. Probíhalo ve 2 kategoriích. První skupinu tvořili recitátoři ze 6. a 7. tříd a druhou žáci 8. a 9. ročníků. V porotě zasedli učitelé ČJ z II. stupně.

Celkem soutěžilo 18 dětí a velmi nás potěšilo to, že mezi recitátory bylo 6 chlapců. Všichni se velmi snažili a výkony byly velmi dobré. Porota proto udělila v první kategorii dvě třetí místa. Výsledky byly následující:

Číst dál...

Náhodný obrázek

 

 

Přihlášení

Hledání