Příroda s otazníky je přírodovědná soutěž určená pro žáky 6. a 7. tříd. Letošní téma znělo Mládí vpřed.

1. kolo soutěže se uskutečnilo 12. prosince 2018 ve Středisku přírodovědců v Ostravě – Porubě. Na programu soutěže byl test znalostí ze zoologie a botaniky, poznávání živočichů, dřevin a květeny, test paměti a doplňování názvů mláďat živočichů a jejich rodičů žijících v ČR.

Naši žáci 7.A a 7.B byli na rozdíl od ostatních soutěžních týmů v soutěži poprvé, a přestože se jim nepodařilo postoupit do dalšího kola, poprali se s nelehkými úkoly úspěšně a mile mě překvapily znalosti některých z nich.

Lucie Kofránková

V pátek 7.12 se na ZŠ B. Dvorského uskutečnil již 12. ročník soutěže ve skoku vysokém Mikulášská laťka. Naši školu reprezentovalo  9 žáků z 2. stupně, a to jak v chlapeckých tak dívčích kategoriích. Letošní a zároveň historicky nejúspěšnější skok letos předvedl „zlatý“ Jaromír Ožana, který výkonem 172 cm překonal  sedm let starý rekord tohoto tradičního meetingu.  Velmi dobře si ovšem vedli i další naši žáci. Jáchym Kurtin se svým osobním rekordem 165 cm obsadil 4. příčku a Magdaléna Langová skončila  na krásném 7. místě překonáním laťky ve výši 130 cm.  Na sedmé místo se stejným výkonem dosáhl Marek Konvičný v kategorii mladších chlapců.

Číst dál...

Dne 6. 12. 2018 se čtyři dvoučlenné týmy žáků z 9.A a z 9.B třídy zúčastnily soutěže s názvem Finanční svoboda. Byla to soutěž ve finanční gramotnosti. Každá dvojice hrála vždy společně. Jeden z dvojice se staral o finance, druhý o nakoupené karty. Žáci si nanečisto vyzkoušeli, jaké to je hospodařit s penězi, zda se vyplatí investovat do akcií, a nebo raději hrát na jistotu s nákupem dluhopisů. Zda je výhodné se pojistit, vzít si hypotéku či stavební spoření. Co se pak stane s jejich jistotami, když je vykradou a nebo klesne kurz akcií na trhu. Dvojice ve složení: Němčíková Adéla + Zdrálková Sabina, Ozdinec Martin + Ožana Jaromír, Homová Denisa + Wozničková Eliška a Podešva Tomáš + Nábělek Eduard se zhostili zadaného úkolu s vervou a zodpovědností. Někteří se ubírali na jistotu, jiní se nebáli riskovat. Z celkového počtu 20 týmů se dvojice Podešva Tomáš + Nábělek Eduard umístila na nádherném 1. místě. Moc gratulujeme!!!  Denisa Agelová

Terezka Maléřová z 5.A má ráda matematiku a matematika má ráda ji.
Vyhrává matematické soutěže a celá třída 5.A jí drží palce.

FOTO Obliba badmintonu v poslední době stále stoupá, a proto by bylo škoda dětem tento populární sport nepřiblížit. S pomocí finančních prostředků  Statutárního města Ostravajsme uspořádali rodinný turnaj, kterého se aktivně zúčastnili jak žáci, tak rodiče.

Soutěž byla zahájena v pátek 30.11. v odpoledních hodinách v tělocvičně, kde se na třech kurtech utkalo celkem 12 rodinných párů. Týmy byly rozděleny do dvou kategorií, ve kterých se utkal “každý s každým“.

Číst dál...

Dne 12.11. se uskutečnila soutěž Porubské louskání, která vyzvala porubské školy na utkání v logických dovednostech. Soutěž měla tři části. První část byla logicko-matematická, ve které bylo úkolem vyřešit číselné pyramidy, ploty, domino a věžáky. Druhá část obsahovala dvě křížovky - shlukovou a hláskovou. Ve třetí části se musely uhádnout hádanky, tzv. Sloučenky a Háčkovky. Náš čtyřčlenný tým ve složení Adéla NěmčíkováSabina ZdrálkováMartin Dráber a Martin Ozdinec si vedl velmi dobře a umístil se na skvělém 1. místě. Celému týmu blahopřeji a děkuji za vzornou reprezentaci školy. Denisa Agelová

V úterý dne 6.11.2018 se konala soutěž v německém jazyce na Gymnáziu Olgy Havlové pod názvem „Brich dir die Zunge nicht!“

Naši školu reprezentovala dvě tříčlenná družstva dívek 8. a 9. ročníku.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích. V 1. kategorii byli žáci 8. ročníků a ve 2. kategorii žáci z 9. ročníků. Nejdříve jednotlivci četli neznámý text, porota bodovala správnou výslovnost a pak žáci soutěžili v jazykolamech a jejich rychlostní výslovnosti. Body se následně sečetly za obě činnosti i za všechny tři členy jednotlivých družstev.

Za osmé ročníky soutěžilo 8 družstev a za deváté ročníky 7 družstev.

Výsledky:

Číst dál...

Dne 6. 11. proběhla řečnická soutěž Mladý Démosthenés. Soutěž proběhla ve dvou kategoriích. I. kategorie: 6. a 7. třída a II. kategorie: 8. a 9. třída. Mile nás překvapil silný šestý ročník. Mnozí žáci ze šestých tříd se pečlivě připravili, na své vystoupení se těšili a jejich nadšení se projevilo i v jejich pěkném výkonu. Porota nakonec v I. kategorii udělila dvě první místa. Letos si žáci losovali ze dvou jim blízkých témat: Až vyrostu, chci být jako… a Tohle dělám rád, to mě baví.

Výsledky:

Číst dál...

Do krajského kola Logické olympiády postoupili letos dva žáci naší školy – Tereza Maléřová (V. A) a Martin Dráber (IX. A).

V kategorii A žáků 3. -5. tříd soutěžilo 57 dětí, Tereza se umístila jako čtvrtá nejlepší a postupuje do celostátního kola, které se koná 26. 11. 2018Martin skončil v kategorii B na 35. místě z 59 účastníků.

Oběma děkujeme za vzornou reprezentaci a Terezce přejeme mnoho úspěchů nejen v dalším kole. Mgr. Irena Wolkowinská

Ve čtvrtek 25. 10. 2018 se náš soutěžní tým žáků třídy IX. A - Martin Dráber, Adéla Němčíková, Sabina Zdrálková a Martin Ozdinec, utkal s 15 dalšími týmy nejlepších matematiků ze ZŠ našeho kraje na Wichterlovo gymnáziu v soutěži Moravskoslezský matematický šampionát. Náš tým se umístil na krásném 9. místě. Všm blahopřejeme a věříme, že si kromě matematiky užli i všech doprovodných akcí.