Ve středu 27. června 2018 se v prostorách Skalka Family Parku v Ostravě konal 3. ročník závodu WOLFRAM, branně vědomostní soutěže pořádané Krajským vojenským velitelstvím Ostrava na počest parašutistů vysazovaných na území Protektorátu Čechy a Morava během 2. světové války.

V dosavadních dvou ročnících jsme v okresních kolech obsadili 1. a 3. místo. Měli jsme tudíž na co navazovat a o motivaci nebyla nouze.

Soutěžící plnili 8 disciplín, které prověřily jejich fyzickou zdatnost, vytrvalost, psychickou odolnost, soustředění i vědomosti. Šlo například o vyběhnutí sjezdovky Skalka, poskytování první pomoci, střelbu ze vzduchové pušky, překážkovou dráhu v ochranné masce, průchod minovým polem s naváděním pomocí dalekohledu nebo vědomostní test o výsadku Wolfram.

Mezi 16 čtyřčlennými družstvy ostravských základních škol jsme podali ve většině disciplín nejlepší výkon a po roce opět vybojovali 1. místo s postupem do moravskoslezského finále, které se uskuteční koncem září 2018 ve vojenském prostoru Libavá.

Naši školu reprezentovali Venda Matějková, Kačka Labounková, Eda Nábělek a Vojta Budínský.

Děkuji celému týmu za velice zodpovědný přístup k přípravě, vysoké nasazení v průběhu závodu, a tím pádem za vzornou reprezentaci školy. Libor Škop

Ve čtvrtek 14. 6. 2018 se sedmičlenný tým žákyň třídy 7.A zúčastnil celorepublikové soutěže „1:0 pro němčinu“, která byla vyhlášena Goetheinstitutem v Praze.

Naši školu reprezentovaly Vanesa Nechalová, Julie Šimková, Alena Říhová, Helena Rieglová, Sofie Krestová, Amélie Jursová a Františka Sekaninová.

Soutěž měla část německou a část fotbalovou. Nejprve probíhat fotbalový turnaj s upravenými pravidly – hrálo se deset minut na malém hřišti. V tomto fotbalovém turnaji se našim žákyním dařilo průměrně - vyhrály jeden zápas a vstřelily několik gólů, což znamenalo 6. místo. V německé části vyplňovaly žákyně kvíz o Německu a o německém fotbale (zde musely také prokázat schopnost porozumět německému textu a orientovat se na mapě Německa), psaly test na německou slovní zásobu a hrály německé pexeso. V této části byly naše žákyně jasně nejlepší. Celkově se tedy posunuly na výborné 4. místo!

Číst dál...

FOTO Dne 12.6.2018 se konal 6. ročník jazykové, umělecké a vědomostní soutěže s názvem Hello Games, která je určena pro žáky I. st. ZŠ. Jedná se o jedinečný projekt, ve kterém je pro žáky 2.-5.ročníku stanovena 1 soutěžní disciplína. 2. ročník – hra na hudební nástroj, 3. ročník – mladý zdravotník, úkoly z první pomoci, 4. ročník – zábavná matematika a 5. ročník spelování anglických slov. Týmová disciplína byla sportovní a oddechová. Soutěž se konala v prostorách Planetária Ostrava, kde si mohli žáci v oddechovém čase prohlídnout expozici a shlédnout zajímavé ukázky z filmové nabídky Planetária. Celé soutěžní klání bylo velice náročné, začalo v 9,00 h a skončilo v 14,30 h.Tým Hrdliček tvořily samé dívky ve složení Adéla Srnanková, Monika Pačková, Klára Červenková, Božena Lednická, Tereza Maléřová a Veronika Staňková.

Číst dál...

Dne 31.5. se vybraní žáci ze 4. ročníku (Jakub Ožana a Jakub Tatara ze 4.A a Pavel Holas, Jakub Ptáček, Adéla Lesníková a Dominik Bratek ze 4.B) pod vedením p. uč. Tylové zúčastnili soutěžního dopoledne s anglickou knihou v centru Ostravy na ZŠ Matiční. Děti ze ZŠ Matiční nám v anglickém jazyce přečetli kus detektivního příběhu s názvem Robbers at the Museum. Následně žáci pracovali se slovní zásobou týkající se našeho příběhu a nakonec vyplňovali pracovní list, který ověřoval, jak dobře žáci příběh poslouchali, jak jsou schopni reagovat na otázky a jestli porozuměli textu. Dětem se velmi líbilo prostředí – podkrovní učebna s dřevěnými trámy.

Naši žáci dosáhli stejného počtu bodů jako vítězové. Bodovala se ale také rychlost, proto se naši žáci nakonec na prvních příčkách neumístili. S prázdnou ale neodešli. Kromě účastnického listu si odnesli také hezké vzpomínky na příjemně strávený den.

V okresním kole Pythagoriády nás reprezentovalo ve 3 kategoriích celkem 5 žáků, kteří jako úspěšní řešitelé postoupili ze školního kola. Výborného výsledku dosáhl Ondřej Kučera ze 7. A, který se s 12 body stal úspěšným řešitelem a umístil se na krásném 11 místě z 93 soutěžících. Blahopřejeme

Eduard Nábělek 8. B - 15. místo z 15 soutěžících

V pondělí 28. 5. 2018 proběhlo na Gymnáziu Olgy Havlové okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda, ve kterém měla naše škola v kategorii pro 5. ročník šest soutěžících, jmenovitě to byli Vendula Geryková, Matěj Kučera, Tereza Neuwirthová (V. A), Veronika Beranová, Ema Holušová (V. B) a Tereza Maléřová ze třídy IV. A.

Číst dál...

V úterý 22. 5. 2018 pořádala ZŠ Gajdošova již 20. ročník celoostravské soutěže ve zpěvu anglických písní English Nightingale.

Naše škola měla své zástupce v kategorii skupin 8. - 9. tříd: skupinu dívek 8.A a 8.B - Kristýnu Kozielovou, Denisu Freiovou, Sandru Stolinskou, Terezu Karčovou a Annu Janiczkovou s písní Mad world.

V silné konkurenci dosáhly dívky skvělého úspěchu, když obsadily 3. místo!

Číst dál...

V pátek 11. května 2018 proběhlo v Nové budově Národního muzea v Praze finálové kolo matematické soutěže Pangea. Naši školu reprezentovali 2 žáci:

- z 1. stupně se probojovala do finálového kola Tereza Maléřová, žákyně IV. A třídy. Mezi 55 řešiteli své kategorie získala deváté místo. Cílem bylo vyřešit 25 úloh, Terka jich zvládla 21, přičemž dosáhla 84,7619% úspěšnosti.

- z 2. stupně reprezentoval naši školu Matyáš Závodný, který se umístil na 51. místě.

Oběma finalistům velmi gratulujeme a přejeme mnoho štěstí v dalších soutěžích.

V pátek 11.5.2018 se konal na Wichterlově gymnáziu v Porubě již 12. ročník německé recitační soutěže.

Soutěžilo se ve 3 kategoriích:

- 1. kategorie byli žáci základních škol

- 2. kategorie byli žáci nižšího gymnázia

-3. kategorie byli žáci vyššího gymnázia

Soutěže se zúčastnili děvčata i chlapci ze ZŠ Volgogradská, Hrdličky, Gymnázia Příbor, Olgy Havlové, Wichterlova a partnerského gymnázia Námestovo ze Slovenska.

Naši školu reprezentovalo celkem 5 děvčat ze 7. a 8. ročníku s básněmi nejznámějších německých autorů, kterými jsou Heinrich Heine a Johann Wolfgang Goethe.

Číst dál...

V úterý 24. dubna 2018 se konalo školní kolo recitační soutěže v knihovně naší školy. Probíhalo ve 2 kategoriích. První skupinu tvořili recitátoři ze 6. a 7. tříd a druhou žáci 8. a 9. ročníků. V porotě zasedli učitelé ČJ z II. stupně.

Celkem soutěžilo 18 dětí a velmi nás potěšilo to, že mezi recitátory bylo 6 chlapců. Všichni se velmi snažili a výkony byly velmi dobré. Porota proto udělila v první kategorii dvě třetí místa. Výsledky byly následující:

Číst dál...

FOTO V pátek 20. dubna 2018 proběhl v prostorách školní družiny naší školy osmý ročník vyzývací soutěže v anglickém jazyce pro žáky čtvrtých třídLet’s play with English. Letos se přihlásilo deset ostravských základních škol, z nichž většina se zúčastňuje pravidelně.

ZŠ Porubská 832, ZŠ Dětská 915, ZŠ logopedická z Ostravy-Hrabůvky, ZŠ K. Pokorného 1382, ZŠ Bulharská 1532, ZŠ Matiční 5, ZŠ a MŠ Ostrčilova 10 opět vyslala zástupce do obou kategorií. Nováčky byly týmy ze ZŠ Ukrajinská 1533 a ZŠ J. Valčíka 4411/2.

Každou školu reprezentovalo čtyřčlenné družstvo, náš tým tvořili žáci jazykové skupiny A1 – Marie Hudečková (IV. A), Anna Kirschnerová (IV. B), Božena Lednická (IV. B), Marie Sabolová (IV. B), kteří si soutěž vyzkoušeli jen v rámci srovnání znalostí.